Warto poznać ciekawe miejsca w Jastarni i okolicy

Chata rybacka w Jastarni

chata rybackaJastarnia to miejscowość z tradycjami osady rybackiej. Stąd, w niewielu co prawda miejscach, zachowała się typowo maszoperyjna architektura. Kiedy rybołówstwo maszoperyjne zaczęło podupadać w momencie pojawienia się na półwyspie kutrów, przystosowanych do dalekomorskich połowów wyparły one metody połowów tradycyjnie utrwalane przez kaszubów. Wraz z tym zjawiskiem zanikała sztuka tradycyjnego szkutnictwa. Jastarnia, mimo że jest małą miejscowością, posiada kilka muzeów, głównie związanych z szeroko pojętym rybołówstwem.  Pierwsze z nich to "Chata rybacka", usytuowana w centrum miasta, przy ul.Rynkowej 10. Jest to zachowana oryginalna chałupa rybacka z wyposażeniem z końca XIX wieku. Zbudowana została w 1881 roku . Wewnątrz znajdują się eksponaty pochodzące z różnych okresów od XV - XX wieku. Ciekawostką w konstrukcji chaty jest wykorzystanie drewna pochodzącego z rozbitych okrętów wyrzuconego przez morze na brzeg. Muzeum funkcjonuje pod patronatem oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a po muzeum oprowadza gawędziarz  i poeta kaszubski Marian Selin.

Fortyfikacje obronne i schrony w Jastarni 

W roku 1920, zajmując Pojezierze Pomorskie i wybrzeże Bałtyku, odrodzona II Rzeczypospolita odzyskała dostęp do morza. Polskie wybrzeże miało zaledwie 140 km linii brzegowej, w tym blisko połowa przypadała na liczący 33 km długości Półwysep Helski.  
Ten piaszczysty skrawek terenu, porośnięty trawami i lasem, nie miał wówczas poważnego znaczenia gospodarczego i militarnego. Podczas wojny polsko-sowieckiej strajk w gdańskim porcie zablokował dostawy materiałów wojennych. Dla Polskiej armii rozwiązaniem zastępczym miało być przyjmowanie zaopatrzenia przez port w Helu, dlatego  w tym celu zbudowano linię kolejową prowadzącą na cypel oraz podjęto pierwsze przygotowania obronne na półwyspie.  
Budowa portu dalekomorskiego w Gdyni po zakończeniu wojny z Rosją  spowodowała, że istotniejsza stała się militarna rola półwyspu, dominującego nad Zatoką Gdańską. Tuż przed II wojną światową zbudowano kilka ciężkich schronów bojowych w okolicy Jastarni zamykając dostęp Helu od strony lądu. Obecnie cztery obiekty o kryptonimach m.in.  "Sokół", "Sabała" , Saragossa i "Sęp" są dostepne dla turystów. Wszystkie schrony miały być wyposażone w stacjonarne armaty przeciwpancerne w kopułach - niezwykle nowoczesne rozwiązanie na ówczesne czasy. Dzięki staraniom miasta Jastarni każdy turysta może dziś zwiedzać schrony i umocnienia, a przy każdym z nich zapoznać się z ich opisem historycznym. Jeden ze schronów znajduje się nad brzegiem morza, kolejne dwa są na wydmach między torami a morzem, następny znajduje się na wysokości kempingu Maszoperia nad zatoką. Ostatni jest położony w lesie  na wysokości ośrodka Exploris we wschodniej części Jastarni zwanej dawniej Borem. Schrony można zwiedzać w okresie letnim od 15.06- 15.09.

Deptak i molo w Jastarni

Ulica Ks. Bernarda Sychty pełni w Jastarni rolę deptaka, po którym spacerują turyści. Przy deptaku znajdują się liczne kafejki, restauracje  i bary. Od ulicy ks. Bernarda Sychty biegnie w stronę portu i zatoki gdańskiej nowa promenada z  kolorowej kostki z ładnymi okrągłymi lampami - atrakcyjnymi zwłaszcza po zmroku.  Na końcu nowej promenady zbudowano molo z przepięknym widokiem na zatokę pucką gdzie można obserwować zmagania surferów. Stylowe lampy dodają  uroku  i pozwalają odpocząć tutaj także po zachodzie słońca. W pobliżu mola znajduje się szkoła  windsurfingu i wypożyczalnia sprzętu. Na lewo od mola można dojść plażą aż do portu, a dalej aż do Juraty.


Kościół w Jastarni

kosciollwjastarniW Jastarni warto zobaczyć piękny, neobarokowy kościół, wybudowany w okresie międzywojennym. Specyficzny nastrój kościoła związany jest z jego rybackim wystrojem gdzie dominują liczne elementy marynistyczne.   Z zewnątrz nad wejściem do kościoła umiejscowiono busolę wykonaną z metaloplastyki. Drzwi  zewnętrzne wykonane są z mosiężnymi płaskorzeźbami zawierającymi różne motywy morskie. Uwagę zwraca ambona w kształcie łodzi na spienionych falach oraz doskonałe organy. Polichromia też utrzymana jest w biało niebiesko-seledynowej tonacji. Całości dopełniają witraże przedstawiające sceny z życia Matki Boskiej wykonane przez znakomitego artystę prof. Adama Bunsha z Krakowa. Przy jednej z bocznych ścian ustawiono miniaturową łódź, w środku zaś w szklanej gablocie umieszczono kopię cudownej figurki Matki Boskiej Swarzewskiej. Charakterystyczną ciekawostką jest przybywanie pątników na drugi odpust do Swarzewa droga morską na łodziach rybackich z różnych nadmorskich miejscowości w tym też z Jastarni.

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
nawigacja: Info Informacje dla turystów